O naší kávě

Již 10 let pro Vás pražíme a připravujeme  deset  druhů kávy.

Arabika : Brazilie, Etiopie, Tanzanie, Honduras, Kenya, Peru, Nikaragua.

 Robusta : Uganda, Vietnam  a Indie 



Zde jsou popisky naší kávy :-)


Brazil Cerrado Dulce


Plodina poprvé dorazila do Brazílie v 18. století a země se stala dominantním producentem ve 40. letech 18. století. Brazilská káva prosperovala od počátku 19. století, kdy italští přistěhovalci přišli pracovat na kávové plantáže. Produkce jako podíl na světové produkci kávy vyvrcholila ve dvacátých letech 20. století, ale od padesátých let poklesla kvůli zvýšené celosvětové produkci

První kávový keř v Brazílii zasadil Francisco de Melo Palheta ve státě Pará v roce 1727. Podle legendy hledali Portugalci kávové bobule. Nemohli koupit zrna na hranicích s Francouzskou Guyanou, kvůli neochotě guvernéra semena exportovat. Palhet byl vyslán do Francouzské Guyany na diplomatickou misi k vyřešení hraničního sporu. Na zpáteční cestě se mu podařilo propašovat semínka do Brazílie sváděním guvernérovy manželky, která mu tajně poskytla kytici obohacenou semeny.

Půdy Cerrada - složitá mozaika trávy a lesů - byly kdysi považovány za příliš kyselé na pěstování plodin. Ale protože brazilští agronomové začali v 80. letech používat průmyslové množství vápna, došlo k transformaci těchto půd. Káva vyrobená v Cerradu je nyní hlavním vývozem.

Tento typ kávy je zpracován suchou cestou, díky čemuž má nápoj v šálku plné, sladké tělo.

Místo pěstování: Brazílie

Region: Minas Gerais, oblast: Cerrado

Nadmořská výška: 800 - 1.200 m n.m.

Odrůda: Coffea Arabica - Mundo Novo, Icatu, Acaiá, Catuaí, Tupi

Sklizeň: květen - srpen

Způsob zpracování: suchou cestou

Chuťový profil: Čokoládová, střední tělo s tóny oříšků a karamelu, sladká, čistá chuť.


Ethiopia Djimmah

Etiopie je země, které vděčíme za původ kávovníku a jeho rozšíření po celém světě. Možná i díky tomu patří právě tato země k největším producentům kávovníkových zrn v Africe. Produkce samotná je nejčastěji soustředěna do rukou drobných farmářů.

Velké procento kávy Djimmah je do dnešních dní sklízené z divoce rostoucích kávovníků na jihozápadě vysokohorského masívu v regionech Kaffa a Buno.

Kávový obřad obvykle provádí žena v domácnosti a považuje to za čest. Promytá a ještě mokrá kávová zrna se nejprve praží na otevřeném plameni na pánvi. Poté následuje mletí zrn, tradičně v dřevěné třecí misce. Po rozemletí se káva několikrát proseje sítem. Kávová sedlina se poté vloží do speciální nádoby, která obsahuje převařenou vodu a nechá se několik minut na otevřeném plameni, dokud nebude dobře promíchána s horkou vodou. Varná konvice ( jebena ) je obvykle vyrobena z keramiky a má sférickou základnu, hrdlo, odlévací hubici a rukojeť, kde je krk spojen se základnou. Jebena má většinou slámové víko.

Etiopia Djimmah se pěstuje nejčastěji v nadmořské výšce 1500 - 1800 m n.m. a s největší pravděpodobností se jedná o nejstarší, původní odrůdu kávovníku.

Chuť a vůně: květinové tóny, ovoce, kakao.

Region: Djimmah

Producent: drobní pěstitelé

Nadmořská výška: 1.500 - 1.800 m n.m.

Botanická odrůda: Coffeea Arabica, původní odrůdy

Sklizeň: říjen až únor

Proces zpracování: suchou cestou

                                      Sušení: africké postele

UGANDA

Uganda je republika a nacházející se ve východní Africe, která hraničí s Keňou, s Jižním Súdánem, s Kongem, s Rwandou s Tanzanií. Uganda je po Etiopii druhým největším exportérem kávy v Africe, která představuje 16 % vývozu.

Většina území nádherného pohoří je vyhlášena národním parkem. Rolníci zde pěstují kávovníky plodící kávu bohaté a harmonické chuti. Pro český trh je káva z Ugandy téměř výjimečnou záležitostí.

Káva robusta, která se vyrábí z rostliny coffea canephora , roste hlavně v povodí Viktoriina jezera okres Masaka. Je známá nízkou kyselostí a vysokou hořkostí oproti kávě vyrobené z arabiky.Přestože se jedná o hojnější plodinu odolnou vůči chorobám, je robusta obzvláště citlivá na změnu klimatu. Studie předpokládají, že zvýšení teploty o 2 stupně Celsia může výrazně snížit množství robusty, které může v Ugandě růst.

Chuťový profil: plné tělo, káva je bez kyselinky, zemitá, v dochuti můžete cítit hořkou čokoládu.

Vhodná do směsí, proti odrůdám Coffea Arabica se vyznačuje vyšším procentem kofeinu, až 3,5%.

Region: Lake Victoria, Masaka

Pěstování: v zástinu banánovníků

Nadmořská výška: do 1.200 m.n.m.

Zpracování: suchá cesta

Roční úhrn srážek: 1.500 – 2.300 mm

Sklizeň: říjen až únor

Odrůda: coffea canephora, robusta

VIETNAM

Káva pochází z provincie Dak Lak poblíž města Buon Ma Thuot .

Vietnam je známý pro své rozlehlé kávové plantáže, které produkují tu nejkvalitnější kávu. Oblast je hodnocena jako nejlepší ve Vietnamu.

Předpokládá se, že kávovník byl poprvé představen do Vietnamu v roce 1857 francouzskými misionáři, ale první kávové plantáže byly založeny až v roce 1888 v provinciích Tonkin v Ninh Bình a Quảng Bình . Počáteční produkce kávy byla převážně odrůdy Arabica . Ve dvacátých letech 20. století se Francouzi rozhodli otevřít zóny výroby kávy v částech střední vysočiny , zejména v provincii Đắk Lắk.

Oblast je známa pro svoji velkou produkci zejména kávy odrůdy Coffea Canephora ( robusta). Vietnam je po Brazílii druhým největším producentem na světě, přičemž robusta představuje 97 procent z celkové produkce Vietnamu.

Povzbuzující káva s intenzivní vůní, výrazným tělem, hořkou chutí připomínající hořkou čokoládu a oříšky. Má hustou krému.

Výborná i jako součást mléčných specialit.

Nadmořská výška: 500 - 700 m.n.m.

Region : Dak Lak

Odrůda kávy: Coffea Canephora (Robusta)

Sklizeň: září až únor

Zpracování: suchou cestou

Chuť: hořká, oříšková

                                      Tělo: plné, bohatá kréma

INDIE CHERRY

Produkci kávy v Indii dominují horské oblasti jihoindických států: Karnataka, Kerala a Tamil Nadu .

Veškerá káva pěstovaná v Indii se pěstuje ve stínu. V zemi je asi 250 000 pěstitelů kávy; 98% z nich jsou malí pěstitelé. Zpočátku byla Arabica populární. V důsledku vážného napadení kávovou rzí se stal oblíbeným alternativní robustní druh kávy, vhodně pojmenovaný jako robusta a další hybrid liberica. Robusta představuje více než 60 % kávy vyrobené v Indii.

V Indii s pěstováním kávy začal indický muslimský světec Baba Budan ,který při návratu z pouti do Mekky propašoval sedm kávových zrn (ukryl je ve vousech) z Jemenu do Mysore v Indii. Zasadil je na Chandra Drona Giri (1 829 metrů n.m.) v okrese Chikkamagaluru. Pašování semen zelené kávy z Arábie bylo považováno za nezákonný čin. Směla se vozit jen káva pražená.

Káva v Indii je často pěstována společně s kořením, jako je kardamom, skořice, hřebíček a muškátový oříšek a tak zrna získávají aromatické látky i z meziplodin.

Unikátně hutná káva s bohatou krémou a chutí.

Nadmořská výška: 500 – 1000 m.n.m

Odrůda: Coffea Canephora

Sklizeň: listopad – březen

Zpracování: suchou cestou

                                     Tělo: plné, bohatá kréma

TANZANIA AA

Tanzanie pěstuje arabicu i robustu. Nadmořská výška pro produkci kávy v Tanzanii mezi 900 a 1800 m n. m. ve 3 oblastech. Severní: Kilimandžáro, Arusha a Tarime, severozápadní : oblast Viktoriina jezera - Kigoma a Kagera a jižní: Mbinga, Ruvuma a Iringa.

Produkce kávy je závislá na dešťových srážkách. Jejich vlivem se mění místa vhodná pro pěstování kávy. Vzniknou tak nové oblasti.

Naše arabica se pěstuje v Kilimandžáru, oblast Moshi a vyhovuje jí spíše chladnější podnebí kolem 20 st.

Zajímavostí Tanzanie je továrna na instantní kávu ( Tanica) vyprodukuje kolem 500 000 tun této kávy. Jedná se většinou o směs arabiky a robusty čistě z tanzanských kávových zrn. Je to jediná továrna zpracovávající a vyrábějící vlastní instantní kávu ve střední a východní Africe.

V šálku můžete při světlejším pražení po přípravě této kávy očekávat svěží kyselost typickou pro africké kávy. V chuti lze vedle tónů citrusového ovoce a jablek cítit také příjemnou ovocnou sladkost, která se umocní při středním pražení.

Region: Moshi

Nadmořská výška: 950 – 1700 m n.m.

Botanická odrůda: Coffeea Arabica, Typica

Sklizeň: říjen až prosinec

Proces zpracování: mokrou cestou

Chuť a vůně: citrusové a květinové tóny, třtinový cukr

Tělo: krémové, máslové, hladké

Kyselost: citrusová

HONDURAS SHG Marcala.

Tato arabica se pěstuje v západní části regionu Marcala poblíž hranice s El Salvadorem, odkud se sem kávovník dostal a Guatemalou. Její pomalé zrání ve vysoké nadmořské výšce způsobuje větší tvrdost a hutnost kávových zrn.

Tropické klima nabízí ideální podmínky pro výrobu vysoce kvalitní kávy arabica.To je důvod, proč si regiony kolem Marcaly získaly prestiž na mezinárodním trhu. Kávy z Marcaly se sbírají ručně, stejně jako všechny ostatní středoamerické kávy. SHG specifikuje, že káva byla pěstována kolem 1350 + m.n.m.

Plody kávovníků (Cofffea arabica) se v Hondurasu zpracovávají promýváním, které je zbaví dužiny a části slupek. Poté zrna projdou fermentací a suší se výhradně na slunci.

Káva, která se v Hondurasu pěstuje v 15 z 18 departmentů na 237 tisíc hektarech, jde především na vývoz do a trhy v USA. Celkový vývoz kávy z Hondurasu činí ročně asi 4 milióny q a je druhý mezi vývozci kávy z celé Střední Ameriky.

Region: Marcala

Nadmořská výška: 1350 - 1700 m.n.m.

Odrůda kávy: Typica, Caturra

Sklizeň: říjen až březen

Zpracování: mokrou cestou

Chuť a vůně: příjemná kořeněná vůně s ovocnou příchutí, tmavá čokoláda, karamel

Tělo: sametové, jemná kréma

Kyselost: velmi lehká

Kenya AA top

Navzdory své blízkosti k Etiopii odkud kávovník pochází, přivezli do Keni první rostliny r.1893 francouzští misionáři z ostrova Réunion (Bourbon).Misijní farmy poblíž Nairobi, byly použity jako jádro, kolem kterého se rozvíjelo pěstování keňské kávy. S první keňskou sklizní kávy je ale předběhli misionáři ze Skotska, kteří v Kibwezi sklízeli již v roce 1896.

Hlavní oblasti pěstování kávy v Keni jsou náhorní plošiny kolem Mount Kenya , Aberdare Range , Kisii , Nyanza , Bungoma , Nakuru , Kericho a v menším měřítku v kopcích Machakos a Taita ve východních a pobřežních provinciích.

Kenya AA Top byla zpracována nedaleko města Karatina v jihozápadní části národního parku Mt. Kenya, kde jsou podmínky pro pěstování ideální.

Kyselá půda ve střední Keni, správné množství slunečního světla a srážek poskytuje vynikající podmínky pro pěstování kávovníků.

Káva z Keni je známá svou intenzivní chutí, plným tělem, příjemnou vůní ostružin a černého rybízu s tóny kakaa. Vysoce kvalitní káva z Keni je jednou z nejvyhledávanějších káv na světě.

Region: Nyeri

Nadmořská výška: 1500 - 1800 m.n.m.

Půda: bohatá sopečná půda

Odrůda kávy arabica: SL 28, SL 34, Bourbon,

Období květu: březen, duben

Hlavní sklizeň: říjen až prosinec

Zpracování: mokrou cestou

                                        Sušení: na postelích

PERU CHANCHAMAYO

V Peru se většina kávovníku pěstuje na východních svazích And mezi 900 a 1 800 m n. m. Nejvíce kávových zrn se zpracovává v Centrálním pralese (Selva Central).Hlavně v údolí Chanchamayo v okolí města Villa Rica.

Ačkoli započalo pěstování kávy v Peru již kolem roku 1700, zůstávala zdejší káva ve stínu kávových mocností, jako jsou Kolumbie a Brazílie, dlouho nedoceněná.

Peru disponuje vhodným podnebím, nadmořskou výškou a také pralesy, což umožňuje pěstovat kvalitní arabicu rostoucí ve stínu ostatních stromů. Farmy jsou spravovány drobnými rolníky, kteří také často pěstují i kakao a koku. Původní odrůda Typica stále tvoří většinu sklizně a také exportu této země. Káva se zde sklízí mezi dubnem a zářím. Zpracovávána je ručně, mokrou cestou. Peru je dokonce devátým největším producentem kávy na světě.

Káva z Peru má vyváženou, bohatou chuť s příjemnou vanilkovou sladkostí a s čokoládovou dochutí s dotekem červeného grepu.

Místo pěstování: oblast Chanchamayo, region Junin

Nadmořská výška: 800 m.n.m.

Odrůda kávy: Coffea Arabica, Typica, Bourbon

Sklizeň: duben až září

                                       Zpracování: mokrou cestou

NIKARAGUA MATAGALPA

V roce 1840 bylo objeveno zlato kolem Matagalpy. Spolu s mnoha Španěly přitahovalo německé, americké a britské přistěhovalce. Dva z nejznámějších přistěhovalců tohoto období byli Ludwig Elster a jeho manželka Katharina Braun ( Německo), kteří v této oblasti zasadili první kávovníky. Jejich káva se rychle dostala na trh v Německu. Kávové zemědělství přilákalo více než 120 evropských přistěhovalců, z nichž mnozí se oženili s matagalpanskými ženami a mnoho z jejich potomků stále v této oblasti žije.

Káva zde roste v bohaté vulkanické půdě nacházející se v hornatém terénu.

Průměrné srážky jsou 1200 až 1900 mm.

Slabý dopravní systém Nikaraguy a ekologické obavy ohledně množství půdy určené k pěstování plodin na sopečných svazích v tichomořské oblasti omezují další rozšiřování pěstování kávy.

Nicaragua Matagalpa se pěstuje ve vnitrozemí v oblasti s hornatým a výrazně zemědělským charakterem.

Tato Coffeea Arabica je ručně sklízená a velmi kvalitní.

Káva se vyznačuje příjemnou plností, jemností, střední kyselostí. V základu je možné cítit sladké ovocné tóny v závěru koření s nádechem kakaa.

Nadmořská výška: od 1250 do 1300 m nad mořem

Region původu: Matagalpa

Pěstování: ve stínu

Odrůda: Caturra, Catuai Rojo

Období sklizně: od prosince do března

Zpracování: mokrá cesta

Roční úhrn srážek: 1.200 až 1.900mm

Průměrná teplota: 19 až 27°C

( obrázky zdroj: wiki :-) )